sobota, 28 czerwca 2014

ZUS - SRUS

No i stało się. Katastrofa za katastrofą. Bo przecież skoro na studiach mi się chociaż układało, to musiało popsuć się gdzie indziej, aby zjebać przy okazji wszystko efektem domina. Skypi się odezwał jeszcze tego samego dnia co pisałam tamtą notkę, rzekomo ma jakieś problemy w pracy, ale odkąd i ja mam problemy, jakoś niekoniecznie chce mi się wysłuchiwać jego durnych tłumaczeń. Więc sprawa tymczasowo zawieszona, jak coś się ruszy do przodu, albo padnie rezygnacja, z którejś ze stron - po prostu do niej wrócę.

A teraz zajmijmy się tym w jak czarnej dupie jestem - znacznie ciekawszy temat!

Otóż.Jak część z Was wie zmarł mój opiekun prawny, po którym przysługiwała mi renta rodzinna. A ponieważ, chciałam studiować psychologię na najlepszej uczelni w moim mieście, postanowiłam zarejestrować się na studia wieczorowe. Czesne było kosmiczne, ale na dzienne niemal nie dało rady się dostać. I tak poprawiałam maturę, aby dostać się choćby na te wieczorowe. Renta umożliwiała mi opłatę czesnego. Cała renta szła na czesne a to co sobie dorabiałam było na bieżące wydatki i rachunki. Rentę miałam dostawać ją nieprzerwanie do 25 roku życia, po czym w miesiącu, w którym kończyłam 25 lat miałam donieść podanie o przedłużenie renty, wraz z zaświadczeniem o ukończeniu 4 roku. W przypadku gdy pozostał mi jedynie ostatni rok nauki - renta jest przedłużana do 26 roku życia bez żadnych problemów. Dowiadywałam się o to wcześniej, zaliczałam jak opętana wszystko wcześniej wiedząc, że nie mogę mieć żadnej poprawki we wrześniu i...

Cóż, w tym roku semestr jest dłuższy. Było sporo wolnego. Sesja zamiast w maju odbywała się w czerwcu PO moich urodzinach i okazało się, że ma to w chuj duże znaczenie. Bo to oznacza, że skończyłam 25 lat będąc jeszcze na IV roku, czyli według nich  w momencie kończenia 25 lat nie został mi ostatni rok nauki, ale 2 ostatnie lata, bo byłam jeszcze na IV, czyż nie? 

Oczywiście będę się z nimi kłócić, bo ja w tej sesji nie miałam żadnych egzaminów. Wszystko pozdawałam wcześniej, a w tym semestrze jedynie zostawiłam sobie pisanie prac i drobne zaliczenia... No ale jak to udowodnię, że zaliczyłam wszystko przed moimi urodzinami, hm? Nie mam zbytnio jak, szczególnie, że wykładowcy oceny do USOSa wpisywali jak chcieli. No i kurwa mać naprawdę tydzień w tą czy w tamtą ma, aż taką różnicę? Semestr przecież trwa do września, do sesji poprawkowej, więc z kolei jak oni chcą mi udowodnić, na którym roku byłam formalnie w dniu urodzin?


Nie mieści mi się to w głowie. Zaniosłam zaświadczenie, podanie i choć baba powiedziała mi, że nie mam szansy uzyskać przedłużenia renty, jestem w dość bojowym nastroju, bo halo za co skończę studia?

Oczywiście zapobiegawczo wyrobiłam nadmiar punktów, teraz cały plan przesuwam tak by zajęcia zaczynać od 16 i ew wepchnąć tam gdzieś etat. Składam CV do każdego ogłoszenia o pracę w Human Resources, bo doświadczenie i tak się przyda, ale praktykantom płacą śmieszne pieniądze. Mając szczęście dostanę mniej niż wynosiła kwota renty. Czyli na czesne mam - wow, ale nie mam na rachunki. Więc co? Praca weekendowa? Już widzę jak to pogodzę ze studiami i pisaniem magisterki, ale o dziwo nie jestem załamana. Zła, wściekła, ale nie załamana. Może jeszcze rok temu gdy miałam mniej sprecyzowane plany zawodowe, to byłaby tragedia, ale teraz czuję, że mam wokół ludzi, którzy mnie zawsze wesprą, i czuję, że sama mam dość sił, aby podołać nowym wyzwaniom. Nie ma też A. Jego osoba bardzo mnie wstrzymywała z podjęciem weekendowej pracy, bo przecież, gdybym nie przyjeżdżała do niego na weekendy to nasz związek by nie istniał. Więc kiedy mi zależało to stawałam na głowie, by za wszystkim wyrobić się w tygodniu. Wiedziałam, że w razie co A. by zrozumiał moją weekendową prace, ale umówmy się, w tygodniu on by mnie nie odwiedził. Więc związek zmarłby śmiercią naturalną. Teraz jestem już wolna od takich dylematów.

Oczywiście mam też opcje zapasowe. Jedne bardziej chujowe od drugich, ale są, jak pożyczka w banku, sponsoring, czy pożyczanie od znajomych, sprzedanie swojego dobytku. Ba! Wiem, że znajdzie się też ktoś, kto by mi studia opłacił po prostu nie chcąc niczego w zamian. Ale są to tak dobrze ludzie, których chuje wystarczająco dużo wykorzystują i już chyba przyparta do muru wolałabym zostać dziwką, niż skorzystać z ich dobrego serca. Po prostu to nie w moim stylu.

No ale decyzja jeszcze nie zapadła, CV wysłałam już ze 20. Trzymajcie kciuki, bym nigdy do muru przyparta nie była :) Jakoś to będzie... musi być... Nie?

14 komentarzy:

 1. Kurde ja rozumiem kiedy nie chcą płacić bo ewidentnie widać że studia są robione tylko dla kasy (wieczne poprawki, awanse i inne chuje) ale jeśli ktoś zdaje bez problemu itd. to WTF?

  OdpowiedzUsuń
 2. WALCZ. :D Może akurat Ci się uda. :) Zawsze trzeba wierzyć. Po za tym widzę, że masz dużo opcji alternatywnych. Po za tym w poprzedniej notce pisałaś o graniu w ukrytej prawdzie? Może warto patrzeć coś w tym kierunku? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzymam za Ciebie kciuki nie daj się!
  Te państwo by tylko od nas brało, a nic nam nie daję pff
  hmm co polecam kremy z eveline sa naprawdę fajne ale minimum dwa razy dziennie smarować

  OdpowiedzUsuń
 4. O rety, te biurokrackie numerki ptorafia ludzi wkurwic, ale kłóć się kłóć, a nóz widelec, może łyzka się wykłocisz, też bym sie wkurwiła. Jakby to była Twoja wina ;./ Mattaku..

  OdpowiedzUsuń
 5. Jasne, że musi być. Uważam, że w polskiej biurokracji sporo rzeczy nie jest tak, jak być powinno...

  OdpowiedzUsuń
 6. No, ostatnio ZUS udupił mojego kumpla. Jemu zmarli oboje rodziców. Musiał wyjechać za granicę do pracy, żeby spłacić. Bo oczywiście naliczyli jemu wstecz, bo w międzyczasie zmieniły się jakieś przepisy. Byli po poradę u kumpla prawnika i nawet udało im się ugrać mniejszą kwotę, ale kwota, która i tak pozostała do spłacenia była i tak za duża.
  Nie znasz jakiegoś kumpla prawnika? Pomógł by ci chociażby w pismach do ZUSu. Wiesz, walnąłby jakimiś paragrafami i innymi dziwnymi rzeczami. Albo po prostu idź do jakiejś kancelarii po poradę. ZUS inaczej patrzy na kogoś kto sam walczy (oj, bidny człowieczku nie masz z nami szans), a inaczej jak ktoś ma prawnika, bo jednak zna się na rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi prawnik niewiele da bo przepisy w zasadzie mówią jasno. Skoro nie kończyłam 25 lat w ciągu V roku, ani w wakacje pomiędzy IV, a V, to renta mi nie przysługuje.

   Kwestia tego, jak udowodnić, że zdałam egzaminy wcześniej.

   Usuń
  2. No ok, ale może są jakieś kruczki, o których nie wiesz i prawnik będzie mógł to sprawnie ominąć. Albo właśnie podpowie jak udowodnić wcześniej zdane egzaminy. Ale jak chcesz ;) Ja bym się pewnie sama za to nie brała i nie cudowała ;)

   Usuń
 7. Kochana Księżniczko, pomyśl o kredycie studenckim. Gdybyś była zainteresowana, spróbuję się coś więcej dowiedzieć. Taki kredyt brała moja siostra. Pozdrawiam - Genia N.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze jedno, Twój kredyt byłby o wiele niższy, bo przecież nie na całe studia, tylko ten brakujący rok. Zdaje sie, że spłacić należy w 4 lata po zakończeniu nauki. Pozdrawiam - Genia N.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też biorę go pod uwagę, choć w moim przypadku wystarczyłaby i zwykła pożyczka. Tak czy siak na razie czekam na werdykt, porozsyłam też CV. W drugim semestrze na V roku już i tak chciałam pracować, może da się wszystko rozłożyć tak by to pogodzić i zacząć karierę wcześniej.

   Usuń
 9. Pewnie, że musi. Trzymam kciuki i życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanawiałam się ostatnio, czy prowadzisz jeszcze tamten drugi blog na WordPress?

  OdpowiedzUsuń
 11. Przykro czyta się takie rzeczy. Ludzie starają się coś zdobyć, a pojawiają się takie utrudnienia, że nie wiadomo, jak zareagować, by udało się je pokonać. ZUS to największa menda ze wszystkich mend, wszyscy się o tym przekonamy.

  OdpowiedzUsuń